Perry grade 7-8 boys track teams compete in Nevada

0
2187

NEVADA — The Bluejay middle school thinclads visited Nevada Tuesday, with the grade 7 Jays finishing second and the grade 8 Jays fifth in their respective eight-team fields.

The Perry seventh graders earned seven victories in their half of the meet, with Osea Toboneye involved in three wins.

Toboneye won the 200 in 33.47 seconds and the 400 in 1 minute, 1.11 seconds before joining Ernest Seaton, Luis Guzman and Tyler Fessler in claiming the 4×400 in 4:24.59.

Seaton won the 100 (13.06), with Wilber Ramirez-Peraza, Amos Munoz, Tomas Lopez and Ever Tobar winning the 4×200 (1:56.39), Erick Funez, Munoz, Lopez and Tobar the 800 medley (2:03.65) and Tobar, Fessler, Kato Dougan and Collin Malmberg the 1600 medley (4:33.44).

Fessler and Emanuel Cardenas were 2-6 in the 800 in 2:44.4 and 3:02.11, respectively, with the foursome of Guzman, Dougan, Lopez and Carlos Vargas second in the 4×800 in 10:58.87 to round out the list of winners and runner-up finishers for the Jays.

The grade 8 Jays had a trio of runner-up placings.

Justin Stammer was second in the 100 (12.82) and Kaleb Olejniczak second in the 400 (59.36) with the pair joined by Jered Narber and Jonathan Flores for the runner-up spot in the 4×200 in 1:53.42.

A complete list of all Perry placers follows.

NEVADA 7-8 BOYS INVITE

at Nevada, April 21

Grade 8 Team Standings – 1. Roland-Story, 171; 2. Gilbert, 87; 3. West Marshall, 80.5; 4. Nevada, 72; 5. Perry, 56.5; 6. South Hardin, 48; 7. Boone, 47; 8. Pleasantville, 29.

Grade 8 Individual Results

(Perry placers only)

SHOT PUT – 5. Holtorf, 33’10.

DISCUS – 5. Holtorf, 93’4-1/2.

LONG JUMP – 6. Stammer, 15’10.

4×800 – 7. PRY (Narber, Nunez, Johnson, Guevara), 11:27.57.

SHUTTLE HURDLE – 4. PRY (Ramirez, Timmons, Nunez, Calderon), 1:41.17.

100 DASH – 2. Stammer, 12.82.

400 DASH – 2. Olejniczak, 59.36.

4×200 – 2. PRY (Stammer, Olejniczak, Narber, Flores), 1:53.42.

1600 RUN – 3. Cruz, 5:32.43.

200 DASH – 5. (tie) Flores, PRY and Selby, R-S, both 26.54.

800 MEDLEY – 7. PRY (Calderon, Nunez, J. Lopez, S. Lopez), 2:13.65.

1600 MEDLEY – 7. PRY (Calderon, Guevara, S. Lopez, J. Lopez), 5:06.46.

800 RUN – 7. Cruz, 2:36.93.

4×100 – 6. PRY B (Ramirez, Timmons, Kilmer, Reyes), 59.28.

4×400 – 5. PRY (Stammer, Cruz, Flores, Olejniczak), 4:22.32.

———————————

Grade 7 Team Standings – 1. Gilbert, 135; 2. Perry, 108; 3. Roland-Story, 96; 4. Boone, 78.5; 5. West Marshall, 58.5; 6. Nevada, 57; 7. South Hardin, 45; 8. Pleasantville, 7.

Grade 7 Individual Results

(Perry placers only; points awarded to seventh place)

DISCUS – 5. Snyder, 66’3′ 6. Funez, 59’4-3/4.

LONG JUMP – 7. Seaton, 14’2-3/4.

HIGH JUMP – 3. Guzman, 4’4.

4×800 – 2. PRY (Guzman, Vargas, Dougan, Lopez), 10:58.87.

SHUTTLE HURDLE – 5. PRY (Nelson, Macias, West, Cooklin), 1:27.82.

100 DASH – 1. Seaton, 13.06.

400 DASH – 1. Toboneye, 1:01.11.

4×200 – 1. PRY A (Ramirez-Peraza, Munoz, Lopez, Tobar), 1:56.39.

100 HURDLES – 3. Tellez, 18.98.

200 DASH – 1. Toboneye, 26.19.

200 HURDLES – 5. Tellez, 33.47.

800 MEDLEY – 1. PRY (Funez, Munoz, Lopez, Tobar), 2:03.65.

1600 MEDLEY – 1. PRY (Tobar, Dougan, Malmberg, Fessler), 4:33.44.

800 RUN – 2. Fesslet, 2:44.4; 6. Cardenas, 3:02.11.

4×100 – 4. PRY B (Funez, Clark, West, Snyder), 59.31.

4×400 – 1. PRY (Seaton, Guzman, Fessler, Toboneye), 4:24.59.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.