Small school first round playoff scores

0
299
Panorama's Ryan Cogil cuts back on the Davis County defense.. Photo courtesy Betty Cooper.

Results from Friday’s first round (of 32) of playoffs from the small schools. Winners will be joined by Classes 3A, 4A, and 5A in the Round of 16 Oct. 28.

CLASS 2A
4th Place at 1st Place
Greene County 35, LaPorte City Union 13
Central Lyon/George-Little Rock 57, Iowa Falls-Alden 0
Monticello 62, Donnellson Central Lee 0
Osage 49, Clarion-Goldfield-Dows 15
Spirit Lake 35, Sheldon 7
Waukon 24, New Hampton 22
West Marshall 63, Clarke 13
Williamsburg 42, Camanche 0

3rd Place at 2nd Place
Centerville 50, Des Moines Christian 42
Clarinda 56, Roland-Story 27
Crestwood, Cresco 28, North Fayette Valley 22
Mid-Prairie 7, Northeast 6
Clear Lake 28, PCM 27
OABCIG 29, Orange City Unity Christian 23
Wahlert Catholic 62, West Liberty 0
West Lyon 37, Estherville Lincoln Central 26

CLASS 1A
4th Place at 1st Place
Aplington-Parkersburg 56, Eagle Grove 8
MFL MarMac 48, Durant 12
Sigourney/Keota 31, Sumner-Fredericksburg 0
South Hamilton 54, Ridge View 12
Underwood 49, Interstate 35 17
Van Meter 49, Pleasantville 0
West Branch 42, South Hardin 0
West Sioux 58, East Sac County 0

3rd Place at 2nd Place
Woodward-Granger 34, West Central Valley 3
ACGC 34, Treynor 29
Columbus Catholic 14, Denver 7
Dike-New Hartford 48, Cascade 14
Kuemper Catholic 35, Emmetsburg 8
Mediapolis 52, Central Decatur 7
Pella Christian 31, Iowa City Regina 0
Western Christian 36, South Central Calhoun 18

CLASS A
4th Place at 1st Place
AHSTW 46, Westwood 21
Alburnett 38, Bellevue 27
Grundy Center 49, Belle Plaine 0
Hartley-Melvin-Sanborn 46, North Union 31
Lynnville-Sully 49, Earlham 16
North Linn 45, Wapello 0
West Hancock 44, Nashua-Plainfield 16
Woodbury Central 42, South O’Brien 0

3rd Place at 2nd Place
Columbus Community 62, Maquoketa Valley 14
East Buchanan 44, Lisbon 14
Gehlen Catholic 40, Tri-Center, Neola 22
Hinton 46, Logan-Magnolia 22
Southwest Valley 21, Madrid 14
Mount Ayr 27, Ogden 24
Newman Catholic 49, Hudson 42
Wapsie Valley 35, Saint Ansgar 0

EIGHT-PLAYER
At-Large at 1st Place
Don Bosco 48, Winfield-Mount Union 18
West Harrison 29, Bedford 27

3rd Place at 1st Place
Easton Valley 40, BGM 34
GTRA 50, Kingsley-Pierson 34
Lenox 66, Colo-NESCO 14
Montezuma 44, Iowa Valley 42
Southeast Warren 38, East Mills 32
Remsen St. Mary’s 76, Audubon 0
Turkey Valley 71, Edgewood-Colesburg 42
WACO 57, Martensdale-St. Marys 14

3rd Place at 2nd Place (Host By Point Differential)
Newell-Fonda 55, Harris-Lake Park 26
West Bend-Mallard 48, Clarksville 0

2nd Place at 2nd Place (Host By Point Differential)
CAM, Anita 58, Baxter 38
Fremont-Mills 44, Moravia 38
Gladbrook-Reinbeck 46, New London 14
Central City 46, Tripoli 26

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.